Atopický ekzém pôsobí zle i na psychiku. Existuje jednoduché riešienie na jeho vyliečenie

Pozdravujem, pán Planieta, toto je môj príbeh:

Som YANGový KOV so zdravotnými predispozíciami na oslabené pľúca a hrubé črevo (na konzultácií sme sa bavili aj o obličkách a močovom mechúre). Od mala som trpel atopickým ekzémom, ktorý sa v detstve rodičom podarilo odstrániť. Ako sa to podarilo však neviem a keď som sa pýtal na to rodičov, tiež nepoznali odpoveď.

Som športovec, aktívny futbalista a zároveň aj futbalový tréner. Pri všetkej mojej aktivite, ktorú som vynakladal počas dňa na svoje činnosti, som si myslel, že som nesmrteľný a nič ma nemôže postihnúť a môžem jesť, čo chcem. Typická hláška „veď ja môžem všetko, mne sa nič nestane a všetko strávim.“
Tieto moje silné a odvážne slová nenechali vesmír dlho chladným a za svoje rúhanie voči energii a vesmíru som doplatil tým, že sa mi ekzém opäť vrátil v oveľa väčšej podobne ako v detstve.

Ekzém sa rozšíril na lakťové jamky a postupne sa rozširoval každým smerom. Tiež sa mi ekzém rozširoval aj na zápästí a očných viečkach. Chcel som ekzém samozrejme vyliečiť, tak som siahol po tom, čo mi bolo najbližšie – a síce zdravotníctvo. Typické lekárske rady a odporúčania na používanie kortikodno-steroidných mastí síce zabrali a ekzém potlačili, ale po preštudovaní si pár info, čo to je za svinstvo, som to okamžite vyradil a hľadal som alternatívu. Alternatívu som našiel v podobe vašej pomoci a vašich rád, ktoré smerovali k tomu aby som upravil stravu a vyhodil sladké, mliečne a pečivo.

Tak sa aj stalo. Stravu som upravil a ekzém zmizol. Dnes viem, čo mi škodí a keď sa náhodou objavia prvé príznaky ekzému, viem, že potravina, ktorú jem, nie je pre mňa vhodná. Takže môžem povedať, že mám svoj ekzém rád, lebo mi slúži na filtrovanie toho, čo je pre moje telo vhodné.

Zmena stravy neostala len pri vyhodení sladkého, mliečneho a pečive. Upravil som stravu úplne. Varenie dlho varených polievok sa stalo pre mňa s priateľkou (Karolínou) rutinou. Taktiež sme zaradili do jedálnička strukoviny, obilniny, orechy a semená a mnohé iné vaše ďalšie tipy. Vďaka nim máme dnes lepšie životy a verím, že ideme správnym smerom. Navyše nás tento smer tak oslovil, že sme začali aj študovať TČM a v budúcnosti si vieme reálne predstaviť aj činnosť terapeutov, ktorí budú pomáhať ľudom tak ako Vy. Samozrejme, vieme, že cesta k tomu bude ešte dlhá, ale máme k tomu dobrý základ v podobe vlastných a overených skúseností.

Veľmi pekne ďakujem za pomoc a vaše rady, ktoré ste mi dali osobne na konzultácii a taktiež aj za info, ktoré rozdávate v reláciách Tajomstvá Zdravia. Je to veľmi náučné a prospešné, je to proste TOP!!!

Ďakujem a prajem pekný deň.

Lukáš.

Choroba je symbolika, že niečo na ceste robíme zle

Pred 3 rokmi som pozvoľna začal pociťovať problémy so stolicou.

Začal som častejšie chodievať na záchod a konzistencia bola redšia. Neskôr sa pridávalo aj čoraz viac hlienu. Koncom roka 2015 to vyústilo až v nepríjemný zápal s bolestivými kŕčmi a veľkou prímesou krvi. Začal som sa cítiť slabo a tak som musel aj na presviedčanie mojich blízkych začať s vyšetreniami. Dovtedy som bol totiž voči lekárom skeptický a ani som ich nenavštevoval. Zistili mi anémiu, ale kým som sa nakoniec asi po mesiaci čakania dostal na gastroenterológiu, tieto problémy mi samovoľne pominuli a pri rektoskopii mi už nič nezistili. Dal som sa do poriadku. Mal som vtedy možno stresujúcejší rok a trošku som to aj preháňal s pálivými papričkami. Na tieto a mnohé ďalšie faktory som si odvtedy dával pozor.

Zhruba pred rokom som podstúpil operáciu zubného ďasna kvôli zapálenej cyste a musel som kvôli tomu brať antibiotiká. V stolici som postupne opäť začal pozorovať prímesi krvi a hlienu. Okrem toho boli moje črevá dosť často príliš hlučné, čo si všímali aj ľudia okolo mňa. Neriešil som to, lebo som predpokladal, že mi tie lieky oslabili črevnú mikroflóru a problémy mi opäť po čase samovoľne pominú. To sa však nestalo. Na vyšetrenia sa mi ísť nechcelo, ale snažil som sa tomu pomôcť prírodnou liečbou. Rok bol opäť trošku náročný, mal som veľa starostí a uvedomoval som si, že to môjmu stavu nepomáha. No utiecť od mojich povinností som si nemohol dovoliť. Skúsil som bezlepkovú diétu, bezmliečnu diétu, urinoterapiu, prírodné doplnky čínskej medicíny od terapeutky, ale nič z toho mi nepomohlo dlhodobejšie. Snažil som sa podporiť slezinu, vylúčil som studené nápoje a potraviny, sladkosti, ovocie, alkohol, kávu, mäso (okrem rýb ho nejem už dlhé roky). Mojou slabinou bolo skôr pečivo, no aj to som sa snažil obmedziť. Začal som si poctivo variť raňajky aj obedy na plyne, no problémy ma stále nechceli opustiť. Aj pre veľké obavy mojej manželky som sa musel opäť objednať na gastroenterológiu, kde mi potvrdili chronický zápal hrubého čreva – ulceróznu kolitídu. Začal som teda s liečbou chemickými liekmi, ktoré našťastie postupne začali účinkovať a zápal potlačili skôr, než by mi boli naordinované kortikoidy. Taktiež mi bola doporučená bez-zvyšková diéta. Neskôr som sa dozvedel, že v tomto akútnom štádiu mi mnohé z potravín, ktoré som jedol, asi viac škodili ako pomáhali: strukoviny, orechy, chlorella, kyslá kapusta, ryža natural a ďalšie celozrnné obilniny. Momentálne sa nachádzam v stave, že mi je dobre. Stolica sa dala do poriadku, ale protizápalové lieky mám brať aj naďalej. Cítim sa plný energie a chuti do života, možno tomu pomohlo aj to, že som radikálne odstránil všetok cukor (ovocie používam iba príležitostne na dochutenie rannej kaše).

12 rokov sa snažím vzdelávať sa v oblasti diétológie aj na podnet mojej mladšej sestry, ktorá sa po neúspešných chemoterapiách nakoniec vyliečila prírodnou liečbou (Breussovou metódou). Možno mi niekde v hĺbke stúplo sebavedomie natoľko, že som si myslel, že viem všetko a nikdy neochoriem ja, ale skôr iní moji známi a kamaráti, ktorí zdravý život zvysoka ignorujú a skôr sa tomu posmievajú. Nakoniec som sa musel pokoriť ja a uznať, že sa musím ešte veľa učiť, a že aj západná medicína môže človeku pomôcť v kritickej situácii.

Ďakujem vám veľmi za túto výbornú reláciu.

S pozdravom Marek

Aj v dôchodkovom veku môžete skutočne žiť, upraviť zdravie a žiť lepšie

Do svojich 40-tich rokov som stravovanie viacmenej neriešila, stravovala som sa klasicky, ako väčšina ľudí v mojom okolí.

Potom som sa začala cítiť nekomfortne, pribudlo pár kíl, slabšia kondícia a problémy so zápchou. Po naštudovaní odborných kníh a článkov sme aj s manželom prešli na delenú stravu. Schudli sme a rozhodli sa vylúčiť z jedálnička mäso a výrazne obmedziť potraviny živočíšneho pôvodu. To dodržujeme dodnes, už dvadsiaty rok, iba príležitostne konzumujeme ryby. Postupne sme pridali viac pohybu, menej stresu. Začala som počúvať relácie p. Planietu na Slobodnom vysielači, kde sa dozviem vždy niečo nové, podnetné pre naše ďalšie životné smerovanie. Pri varení sa inšpirujem jeho receptami. Vlastním aj knihu Varíme s láskou. Mám rada rýchle a jednoduché jedlá, ale varené s láskou. Najradšej máme akúkoľvek zeleninu a rôzne bylinky. Máme aj záhradku, kde si niečo dopestujeme, takže je to zaručene bio.

Na podporu zdravia sme sa rozhodli zakúpiť aj niektoré výrobky od firmy Duolife, pijeme zelený jačmeň, chutí nám chlorella. Milujeme leto, kedy si vychutnávame každý deň! Chodíme plávať, bicyklovať, na prechádzky so psom a turistiku. Otužujeme sa sprchovaním v studenej vode. Aby sme lepšie prekonali zimu, ktorú nemáme radi, v pivnici sme si zriadili malé fitko a kúpili sme infra saunu. Plávať chodíme na krytú plaváreň. Aj keď sme už v preddôchodkovom veku, baví nás navštevovať rôzne kultúrne podujatia, koncerty, divadlo, výstavy… To všetko, samozrejme, popri svojom zamestnaní. Na všetko máme dosť energie, necítime sa unavení, neberieme žiadne lieky, čo u ľudí v našom veku, ktorých stretávame, nie je celkom bežné. Radi sa rozprávame s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi, ktorých sa určite dá nájsť, aj keď tí druhí, večne sa sťažujúci, chorí, nespokojní, pasívni ľudia sú vo výraznej prevahe.

Ak niekto v našom okolí má záujem niečo zmeniť vo svojom živote, radi mu poradíme, odporučíme aj vypočuť si relácie Tajomstvá zdravia. No nevnucujeme sa tým, ktorí to nemyslia vážne a robia si z toho posmech. Zmena stravovania a celkového životného štýlu nám zmenila život zásadným spôsobom. Bez nej by sa už u nás zaiste prejavili rôzne ochorenia a zdravotné problémy. Svoj život chceme prežiť aktívne, s radosťou, myslíme pozitívne a tešíme sa z každého dňa!
Ďakujem pekne, poslucháčka Viera.

Chcete sa zbaviť helikobaktera? Poradíme Vám ako

Dobrý večer páni,
v prvom rade Vám chcem poďakovať za veľmi záslužnú prácu, ktorú robíte. Pomáhate ľuďom príjemným a humorným spôsobom. No hlavné je to, že odporúčania p.Planietu skutočne fungujú!

Môj krátky príbeh:

Asi pred rokom mi bol po gastroenterologickom vyšetrení diagnostikovaný helikobakter piroli, ktorý spôsobil stredný zápal žalúdka. Bolo to skutočne nepríjemné, skoro po každom jedle som mal obťažujúce kŕče v žalúdku a taktiež sa tieto somatické ťažkosti premietali aj do úrovne myslenia. Jemne povedané myšlienky neboli najzdravšie a ani najoptimistickejšie…

Lekár mi po určení diagnózy okamžite predpísal kombináciu troch antibiotík, ktoré mi mali pomôcť. Po mojej otázke, či je potrebné aj nejako upraviť stravu, odpovedal, že nie. Stačí kompletne dobrať antibiotiká a všetko bude v poriadku. Antibiotiká som, samozrejme, vôbec neužíval, vyskúšal som alternatívu – mastichu chioskú. To pomohlo, ale nie úplne. Kŕče miestami stále pretrvávali.

Po pravidelnom počúvaní Vašich relácií som úplne odstránil tieto „pochúťky“: chlieb, mlieko a mliečne výrobky, ovocie, surovú zeleninu, kávu – tá spôsobovala asi najväčšiu „šarapatu“. Nasadil som kaše, ryžu natural, varenú alebo mierne naparenú zeleninu.

Výsledok sa dostavil!

Cítim sa omnoho lepšie, vitálnejšie, trávenie reaguje pokojnejšie. Rád by som moje stravovanie posunul ku ešte vyššej kvalite a taktiež by som chcel pribrať aspoň 5kg kvalitnej, najlepšie svalovej hmoty.

Ďakujem Vám a prajem nech sa Vám darí!

Peter

Strava podľa 5 elementov vrátila zdravie celej mojej rodine

Dobrý deň, píšem vám sľúbený môj príbeh:

Asi pred štyrmi rokmi, ma strašne bolela hlava a miestami som sa pristihla, že si neviem spomenúť na určité veci a aj pri rozprávaní som radšej rozprávala pomalšie, lebo myšlienky mi prichádzali pomaly. Tak sme na Vianoce boli u brata, ktorý sa stará o mamu a ktorému sme práve pre mamu kúpili ako darček pod stromček tlakomer. Ihneď sme ho samozrejme vyskúšali a mne tlakomer nameral tlak 185/135, brutál. Tak som pochopila, že hlava ma bolí z tlaku, no a začal sa kolotoč. Najprv na pohotovosť, potom po internom. Pán doktor mi vysvetlil, že to moje zabúdanie a ťažko prichádzajúce myšlienky sú práve z vysokého tlaku, no a tiež nezabudol poznamenať, že ten tlak je už raz taký, lebo to je VEKOM a STRESOM. Mala som vtedy 51 rokov. Z ambulancie som odchádzala s presvedčením, že s jeho názorom nesúhlasím, a že veď ja ti dokážem, že nemáš pravdu! Svoj vek som nepovažovala za tak vysoký a stres tiež nie, nakoľko som v tom čase bola už 6 rokov vdova. Tak som vedela, že som prežila už aj horší stres a vtedy som žiaden tlak nemala.

Samozrejme som brala lieky, ktoré mi predpísal, ale ihneď som začala hľadať alternatívu, bola som 5 rokov na bezlepkovej diéte. A keďže som zistila, že bezlepkové zmesi, chleby a podobné veci obsahujú veľa škrobov, či už kukuričných alebo ryžových, tak som postupne prešla na potraviny prirodzene bezlepkové. Viacej zeleniny, celozrnnú ryžu a strukoviny. V tom čase som už nepila žiadne mlieko a nejedla som mliečne výrobky.

Ďalšia vec, čo sa mi stala asi pred dvomi rokmi, spadla som a udrela som si ruku. Nezlomila som si ju, len narazila, takže k lekárovi som nešla. Ale ruka v zápästí stále bolela a tak som opäť začala chodiť po lekároch. Zistili mi, že mám posunutý prst. No lekári tvrdili, že to nie je z pádu, ale z osteoartritídy, ktorú mi diagnostikovali. No a ortopéd mi ihneď predpísal asi najsilnejšie prášky od bolesti, lebo ich vraj budem potrebovať a vysvetlil, že ma čaká operácia kĺbu a neviem čoho všetkého ešte. Aj z tej ambulancie som odchádzala s presvedčením, že v žiadnom prípade sa žiadne operácie nebudú konať, len sa potrebujem nastaviť na stravu, ktorou sa dám do poriadku. A tak som si prešla od byliniek, cez šťavy, až po zdravú stravu.

Zopár dní na to som náhodou počula v rádiu rozprávať jedného pána, kde jeho príjemný hlas vysvetľoval ako si vie človek stravou zlepšiť zdravie. Hovoril recept na dlho varenú fazuľovú polievku a ako dodá silu. Tak – a vedela som – toto je tá správna cesta! Začala som hľadať, že kto to je? A tak som sa dopátrala k Petrovi Planietovi a odvtedy počúvam všetky jeho relácie.

V jeseni toho roku som bola u neho na diagnostike. Teraz navštevujem jeho semináre, cvičím čchi kung a čuduj sa svete – nemám vysoký krvný tlak! Vysadila som všetky lieky a ani ruky ma nebolia. Zápästia mám slabšie, ale nebolia.

Aj dcéry prešli na také stravovanie, lebo jedna je tiež bezle(p)kárka a druhá mala atopický ekzém a čuduj sa svete, keď vysadila pšenicu, mlieko a Ečkové veci, zmizol jej atopický ekzém – po 26 rokoch!

Ďakujem za vaše užitočné rady a prácu ktorú robíte.

Viera

Anémia. Kde nájdem čisté zdroje pre moju krv?

Bledá koža, únava, bolesti hlavy, točenie hlavy, nechutenstvo, zvýšený pulz, pocit búšenia srdca. Poznáte to? Ak sa s týmito príznakmi pravidelne stretávate, s veľkou pravdepodobnosťou ste anemická. Ja som sa s príznakmi anémie stretávala denne. Dnes je však tomu úplne ináč.

Dnes patrí anémia medzi bežné problémy žien, výnimočne mužov. Anémia alebo chudokrvnosť je definovaná znížením koncentrácie hemoglobinu v 1 litri periférnej krvi na hodnotu nižšiu ako 135 g u mužov a menej ako 120 g u žien. Popri anémii z krvej straty (akutné krvácanie) či vrodenej  anémii, poznáme anémiu z poruchy krvotvorby. Tá je spôsobená nedostatkom železa, vitamínu B12 alebo kyseliny listovej. Táto anémia je najčastejšia a pozná ju už dnes veľmi veľké množstvo žien a práve o nej budeme dnes hovoriť.

Približne pred 3 rokmi som bola na preventívnej prehliadke u svojho obvodného lekára. Súčasťou bol samozrejme aj odber krvi. Všetky moje výsledky boli v norme, až na hladinu železa, ktorá bola výrazne pod spodnou hranicou. Môj starostlivý lekár mi odporúčil užívať železo vo forme výživového doplnku, tušil však, že odporúčanku hodím do najbližšieho koša. V tom období bola moja strava už veľmi odlišná od stravy bežných ľudí. Zdravé jedlo bola pre mňa priorita. Čo som však ešte vtedy netušila, stále tam bolo niečo, čo môj organizmus rozlaďovalo – boli to jednoduché cukry. Nemyslím tým teraz klasický rafinovaný cukor, ten som z jedálnička vylúčila už dávno predtým. Používala som však denne náhradné sladidlá, ale hlavne, jedla som neobmedzené množstvo čerstvého ovocia. Veď všade sa píše, aké je ovocie zdravé, tak prečo nie?! Na odporúčanie môjho kamaráta a výživového poradcu Petra Planietu som si začala prísun jednoduchých cukrov strážiť. Zredukovala som ho približne na 1 jablko denne, prípadne za hrsť iného ovocia. Čo bolo výsledkom?

Pred pár mesiacmi som sa ocitla na preventívnej prehliadke opätovne. Keď prišli výsledky z krvi, pán doktor sa ma spýtal, či som užívala odporúčaný výživový doplnok. Hodnoty môjho železa boli totižto presne v strede. Nie pod spodnou hranicou, ani tesne nad ňou. Boli v strede. Keď som mu povedala, že som žiadne železo v umelej forme nebrala, ostal v údive. Vedel, že v mojom jedálničku nie sú živočíšne bielkoviny, a preto nasledovala aj jeho otázka: „To mi chcete povedať, že nejete žiadne mäso a máte takéto hodnoty železa?“. „Pokiaľ sú tie výsledky moje, tak áno“,odpovedala som. Ešte sme sa chvíľu rozprávali, dostali so sestričkou pár dobrých výživových odporúčaní a keď ma vyprevádzal, dodal: „Je úžasné, že máme v našej databáze takú zdravú vegetariánku“. Ja som sa usmiala a povedala: „Vegánku, pán doktor“. „Dokonca“, odpovedal on a tiež sa usmial.

Častokrát počúvam príbehy o vegetariánoch či vegánoch, ktorí končia v nemocniciach. Sú to však práve tí, ktorí vylúčili z jedálnička mäso, rastlinné bielkoviny (strukoviny) konzumujú minimálne, ale hlavne naďalej „vyžierajú“ svoje telo cukrom.

Na to, aby telo dokázalo spracovať cukor potrebuje minerály. Pokiaľ mu ich nedodávame v dostatočnom množstve, berie si prirodzene minerály z vlastných zásob. Prvými obeťami sú vždy vlasy, nechty a zuby. Ak mu to nestačí, pokračuje ďalej, až sa prepracuje k anémii a neskôr k závažnejším ochoreniam. Ženy sú tie, ktoré obľubujú sladkosti a ovocie, u mužov je to skôr výnimočne. Preto práve aj ženy častejšie trpia týmto ochorením. Okrem toho u žien dochádza prirodzene k úbytku železa počas menštruácie. A kedy papajú ženy najviac čokoládku? Pred menštruáciou. A ako vám je už asi jasné, malo by to byť presne naopak. V tomto období by sa mali vyhnúť všetkému sladkému.

Viem, že to nie je ľahké vylúčiť (alebo výrazne obmedziť) z jedálnička jednoduché cukry, no verte mi, stojí to za to. Okrem toho, že príznaky anémie už dlhšiu dobu nepociťujem vôbec (ani počas menštruácie), nemávam studené ruky a nohy, výrazne sa zlepšila funkcia mojich obličiek, moje nechty a vlasy sú pevnejšie a krajšie.  Čo vám môže „prechodnú fázu“ zjednodušiť sú dlho varené zeleninové vývary – majú prirodzene sladku chuť.

8 hlavných vplyvov cukru na organizmus

  1. cukor potláča aktivitu bielych krviniek (neutrofilov), ktorých úlohou je zničiť patogénne baktérie – časté infekcie napr. močového mechúra alebo streptoccoca v hrdle
  2. cukor ovplyvňuje hladinu minerálov v krvi – ochudobňuje telo o vápnik a horčík, čo sa môže prejaviť rednutím kostí, vlasov, nechtov, nespavosťou a  vysokým krvným tlakom
  3. cukor má extrémne JIN-ovú energiu (ochladzujúcu) – môžete to vidieť najmä u žien, ktorým býva neustále zima, mávajú studené ruky a nohy
  4. cukor spôsobuje hyperaktivitu a problémy s koncentráciou u detí aj dopelých
    – ak chcete, aby bolo vaše dieťa v škole pozornejšie, prípadne, aby sa „nehádzalo o zem“, strážte mu príjem cukru
  5. cukor oslabuje pružnosť tkanív – zvýšené tvorba vrások, kŕčových žíl a očné problémy
  6. cukor znižuje HDL cholesterol – úlohou HDL cholesterolu je z tela „pozbierať“ nepotrebný LDL cholesterol a priviesť ho do pečene, pre jeho recykláciu
  7. cukor spôsobuje výrazné výkyvy hladiny cukru v krvi a znižuje citlivosť buniek na inzulín .- príznaky cukrovky
  8. cukor priamo prispieva k prerastaniu kvasiniek v tele – Candida albicans (kvasinková infekcia)

Konečne som schudla. Chcete tiež?

Volám sa Anna, mám 39 rokov a už 20 rokov sa trápim nadváhou.

V lete 2014 moja osobná váha ukazovala 142,5 kg, životne nebezpečené čísla. Existuje dôkaz z toho obdobia a to sú moje fotky. Nejakú dobu sa mi dostávali do mojej pozornosti informácie o Petrovi Planietovi a Strave podľa 5 elementov, ale skúšala som vtedy iné diéty a iné spôsoby chudnutia. Nezabrali. A tak som sa cez internet nakontaktovala na Team Elementov zdravia, ktorý mi pred začatím riešenia mojej veľmi veľkej nadváhy a zmeny stravovania odporúčal osobnú konzultáciu a diagnostiku s Petrom Planietom. Priznám sa vám, na tú konzultáciu v septembri 2014 som šla skeptická, mierne depresívna. Prečo?

Za posledných pár rokov som vyskúšala 2-týždenný redukčný pobyt s Dukannovou diétou, počítanie kilojoulov, delenú stravu, metabolic balans, stravu podla p. Mačingovej, chudnutie podla Mira Veselého, nejesť nič po 16.00hod… Čo myslíte, ako to u mňa skončilo? Po pár kilách dolu a počiatočného nadšenia prišiel jo-jo efekt a prírastok dvojnásobného počtu kilogamov. Pravda je, že ja som potrebovala schudnúť viac ako tridsať kilogramov.
Takže s týmito skúsenosťami som prišla na prvú konzultáciu. Dozvedela som sa veľa pre mňa, napriek mojim skúsenostiam, nových informácií nielen o strave a chudnutí. Čo bolo pre mňa veľmi pozitívne, pán Planieta mi nič nezakazoval, iba doporučoval. Po tejto konzultácii som odchádzala nielen nadšená a pozitívne namotivovaná, ale aj s doporučeniami, ako na to a ako sa začať stravovať podľa piatich elementov. Začala som očistou celého tela – očistou podľa piatich elementov. Nebolo to nič náročne, dá sa to bez problémov zvládnuť. Už po tejto očiste som schudla prvých 8 kíl. Po týždňovej očiste som pokračovala odporúčaniami, ktoré som dostala. Na stravu podľa piatich elementov som si prvé 2 týždne musela zvykať, no potom som si ju začala vychutnávať. Odvtedy sa to u mňa rozbehlo viacerými smermi. Za pol roka úbytok váhy viac ako 30kg, denne sa venujem pohybu, sebe, svojim koníčkom, rozširujem si svoje obzory. Dnes prejdem nie 50 metrov, ale dokážem zvládnuť aj dlhú túru bez toho, že by moje telo kolabovalo. Môj život sa mi zmenil od základov. Odporúčam Elementy zdravia a ľudí, ktorí toto zastrešujú, a mojej prvej učiteľke jógy Monike odkazujem, že včera večer som po niekoľkých rokoch urobila sviečku. Nie voskovú, ale tú cvičnú s mojim vlastným, úžasným telíčkom. Monika ďakujem za inšpiráciu v tejto oblasti.

Alergia na peľ je minulosťou

Krásny život bez alegrie 🙂
Od malička, (čo si pamätám, minimálne od 3 rokov) som trpela alergiou na peľ.

Na prelome mája-júna som vychádzala z domu iba do školy a napriek liekom, niekoľkým pobytom na liečeniach a prísnemu dodržiavaniu obmedzenia kontaktu s peľom som mala nehoráznu nádchu, neznesiteľne ma svrbeli oči a môj hrudník pri dýchaní vydával podozrivé chrčavo-pískavé zvuky. Asi to všetci alergici dobre poznáte.

Teraz sa mi o tom ľahko píše, ale vtedy mi nebolo do smiechu. Vekom sa moja alergia nezhoršovala, iba mi postupne nasadzovali silnejšie lieky a vyššie dávky…
Mimo peľovej sezóny ma raz za čas navštívil ekzém, ktorý si pobudol pár týždňov alebo aj mesiacov. Nič na svete tak nesvrbí!! To že červený mokvajúci fľak vyzerá na dievčenskej ruke alebo aj inde nevábne, je popritom len detail.

Dlhšie som sa snažila vyriešiť svoj stav alternatívnymi cestami (asi od mojich 12 rokov do 23), lebo zvyšujúce sa dávky liekov bez žiadneho efektu sa mi nepáčili. Podarilo sa mi môj stav len udržať. Až kým som nenarazila na článok Petra Planietu. Presvedčila ma jeho vlastná skúsenosť. A tak som 3 mesiace pred peľovou sezónou vynechala zo stravy všetok cukor, mlieko, bielu múku a rafinované oleje.

Vynechanie týchto štyroch zložiek stravy mi vôbec neublížilo. Naozaj asi 3 mesiace pred peľovou sezónou som sa snažila dodržiavať túto stravu a moja alergia takmer zmizla. Zmenila sa z neznesiteľnej choroby, keď som mesiac nevedela sama so sebou vydržať (aj keď som sa vyhýbala peľu ako sa dalo) na milú nádchu, ktorá sa prejavovala len vtedy, ak som sa brodila v kvitnúcej tráve po pás 🙂 (tráva je môj najsilnejší alergén).

Okrem toho, že moja alergia sa desaťnásobne zjemnila, úplne mi zmizli aj ekzémy a toľko energie som nemala ani nepamätám :). Bola som zriedkavejšie chorá, prestala ma bolievať hlava… O ďalších výhodách už ani neviem, lebo keď je človek zdravý, zabudne, aké choroby ho trápili :). Už sa takto stravujem vyše dvoch rokov, síce to nedodržiavam tak poctivo ako na začiatku, ale už mám na sebe otestované, čo si môžem a nemôžem dovoliť. Pred peľovou sezónou sa k tejto strave vždy poctivejšie vraciam a už tretiu sezónu sa mi alergia zlepšuje :).

Neskôr mi pomohol aj kurz Čarovného varenia v Planéte pod vedením Petra Planietu, ale základ bol ten článok o alergii.

Týmto veľmi pekne Petrovi Planietovi ďakujem. Želám veľa veľa úspechov v živote a veľa spokojných ľudí v okolí. Nech sa mu aj naďalej darí takto pekne ovplyvňovať životy :).

S pozdravom,

Jana Klaudíniová

Cesta k novému životu zo 112kg na 83kg

Toto je môj príbeh.

Mnoho ľudí, žijúc si svôj život v úplnom pohodlí, zdraví, pokoji a šťastí, ani netuší, aká zdanlivá je relatívnosť týchto pojmov. Tiež som patril medzi nich.

Budoval kariéru, rodinu, užíval si cestovania, športových úspechov a všetkého, čo nám život v našom prostredí môže poskytnúť. Mal som nádherné detstvo, plné lásky, hier, porozumenia a rozvíjania svojich daností. Navštevoval som veľa záujmových krúžkov. Od výtvarného, cez gymnastický, futbalový, turistický, modelársky až po šachový. Až kým sa naši nerozviedli.

Mal som vtedy 14, sestra 10 a prišlo to ako blesk z jasného neba. Prišlo ťažšie obdobie. Jedny Vianoce sme pod stromčekom nemali nič. A keď myslím nič, tak to bolo nič. Mama mala 2 roboty, ale kedže obidve boli veľmi slabo platené, nemohli sme si toho moc dovoliť. Už počas strednej školy som predával cez víkendy knihy, cez prázdniny zmrzlinu a pod.  v maturitnom ročníku som zarábal viac ako mama. Keďže mojim snom bolo farmárčiť a žiť na vidieku, po strednej sme sa presťahovali z Bratislavy do Bábu. Prijali ma na VŠP, odbor zootechnický a tak som mohol priamo v praxi aplikovať naučené poznatky. Potom prišla ponuka absolvovať zahraničnú prax, tak som prerušil štúdium a 1/2 roka som intenzívne odpracoval v Nemecku, dokončil školu, absolvoval vojeskú službu.

Hneď po vojne sme sa s manželkou vzali. Chodili sme vtedy spolu presne 7 rokov. Začali sme spolu žiť a ja budovať kariéru. Najskôr som pracoval vo finančníctve.  Potom som však dostal ponuku na 10%-ný podiel v spoločnosti CKD market, kde som doteraz. Ako spolumajiteľ maloobchodnej spoločnosti s takmer 50 zamestnancami a s predajnou plochou viac ako 3.800 m2, otváracou dobou 7 dní v týždni a 362 dní v roku mám stresových situácií koľko chcem, a niekedy aj trochu navyše. Posledných 10 rokov som sa snažil aktívne podporovať a pomáhať ľuďom okolo seba. Finančne, morálne, fyzicky, akýmkľvek spôsobom.

Celý život som aktívne športoval a miloval som tenis. Všetky moje aktivity a spôsob života si ako u každého časom vyžiadali svoju daň. Keď som mal 34 rokov, jedno pondelkové ráno ma prepadla zaujímavá myšlienka: „Aký si ty super zdravý, keď si ešte nikdy neležal cez noc v nemocnici! Veď tvoji rovesníci už majú také bohaté skúsenosti, že až.“ Vo štvrtok ma začalo pichať v pravej časti brucha. O deň neskôr som ležal na chirurgickom stole s ťažkým zápalom slepého čreva. To bola prvá výstraha. Žiaľ, vtedy som ju nepočul. Veď slepé črevo sa zapáli hoci komu. Vtedy som mal 112 kg. Následne som začal dosť rýchlo intenzívne šedivieť. Túto druhú výstrahu som tiež akosi nevnímal. Veď otec bol šedivý už v 45-ke. Keď ma o dva roky v polovici super rozohranej sezóny začal tak bolieť lakeť, že som musel na 1/2 roka s tenisom úplne prestať, začal som znovu viac hrať futbal. Po pár mesiacoch to skončilo dvoma operáciami kolena. Následne sa mi extrémne zväčšila podjazyková štítna žľaza, ktorú mi chirurgicky odstránili, a keď som na jeseň minulého roku úplne stratil čuch a na 80% aj chuť, bol to posledný varovný signál môjho tela, na ktorý som okamžite začal intenzívne reagovať.

Začal som očistnou kúru, 10 dňovú pôstnu detoxikačnú kúru so sirupom NEERA a čiastočne upravil svôj jedálniček. Už dva roky som nesledoval televíziu (kvôli silne negatívnym vybráciám) a v získanom čase čítal knihy. O zdraví, o strave, o duchovnom rozvíjaní, o kultúrach eskimákov, indiánov, arabov, tibeťanov, budhistov, hinduistov, američanov, o nás, atlantíde, a pod. Zo stravy som postupne vyradil mlieko – ktoré som do vtedy miloval, mäso – to mi nerobilo žiadne problémy, bielu múku, a živočíšne tuky. Stravu som jedol iba surovú, alebo tepelne ošetrenú iba na pare. Asi 2 roky som popri tom otužoval – každé ráno, aj v úplnej zime (-27%) som vybehol von do vody, ponorený urobil pár nádychov, pocvičil si a cítil sa super. Keďže mi stále akosi bola zima, začal som navštevovať saunu, ale nepomohlo ani to. Až som v časopise Vitalita čítal rozhovor s p.Planietom, kde popisoval svoju filozofiu vnímania stravy. Okrem iného ma upútal moment jeho vyliečenia z alergie. Od malička som bol ťažký alergik, s nábehom na astmu. Každý rok inekcie, tabletky Zyrtec, Xyzal, Zodac, Claritin, Livostin a neviem ešte aké iné. Denne jednu, najskôr len cez sezónu, potom stále. K tomu kvapky do očí, nosa, sprej do úst. A alergia nič. Po prečítaní článku p. Planietu som na internete zistil, že najbližšiu sobotu je v Bratislave kurz zázračného varenia. Po jeho absolvovaní som pochopil veľmi dôležité prvky chýbajúcej mozaiky v mojom stravovaní a je to tu!

Dnes vážim 83 kg, denne sa venujem ráno a večer jógovým cvičeniam, tento rok som nemal ani jednu tabletku, alebo kvapku proti alergii, vrátil sa mi čuch a zlepšila chuť, tmavnú mi vlasy a mám takú fyzickú silu, ako nikdy pred tým. V stoji sa predkoloním tak, že si hlavu opriem o kolená, robím kliky na jednej ruke – ľavej aj pravej, spávam sotva 6 hodín a cítim sa vitálny, ako nikdy doteraz! Niekto by povadal zázrak! No ja som pochopil, že každý je zdrojom kvality svôjho života. Veci, ktoré sa nám dejú teraz, sú odrazom našich minulých činov a chápania života. Veci, ktoré robíme teraz, môžu byť zdrojom kvality našeho života v budúcnosti. V blízkej, alebo vzdialenej. Na tom nezáleží. Mať rád život, druhých, s primeranou pokorou aj seba, byť prospešným pre svoje okolie, pre ľudí, pre zem, sa stalo náplňou môjho života.

Nikdy som nemal duchaplnejší zmysel života. Vždy som za niečim išiel a dosiahol to. Nech to bolo čokoľvek, s výnimkou obdobia nedávno minulého. Zrazu som v živote nadobudol pocit, že už mám všetko, a čo teraz? Toto obdobie trvalo asi 4 roky. Do toho prišli zdravotné problémy, ale teraz to vnímam ako pozitívne obdobie pred zmenou. Pred prebúdzaním sa a vystúpením z MATRIXu.

Aj vďaka pánovi Planietovi. Ďakujem.

PS: Malá poznámka na záver: Myslím si, že väčšina ľudí si z príkladov druhých vyberá len to, čo sa im páči, to na čo si trúfnu a podobne. Niekto zareaguje na otužovanie a začne otužovať. Ďalej konzumuje, čo mu príde pod ruku, rabuje prírodu, plytvá jej energiami, žije v náročných emóciách a myslí si, čo všetko robí pre svoje zdravie. Niekto drží diéty, alebo začne cvičiť. To všetko je fajn. Ale dnes už viem, že pokiaľ má človek záujem dosiahnuť komplexný, trvalý úspech na poli kvality života, je potrebné riešiť to postupne na všetkých úrovnaich. Duševnej, ako aj fyzickej. S primeraným cvičením, kvalitnou, vyváženou, energizujúcou stravou, a so zmyslom pre lásku. K druhým, k sebe a k svetu.

S pozdravom Daniel Máčovský – Krupa

Životná cesta k zdravému životu Petra Planietu

Môj životný príbeh:

V minulosti, tak ako väčšina ľudí, aj ja som jedol „normálne“ a vďaka tomu som trpel sennou nádchou. Chodieval som po lekároch a užíval  lieky proti alergii, ale tie mi iba trošku zmiernili prejavy choroby. No senná nádcha nebola jediné, čo ma trápilo. Mával som 3x do roka silné angíny a malé tráviace problémy, aj keď som sa snažil stravovať kvalitne. Ale až pri hľadaní správneho – kvalitného stravovania som sa dozvedel, čo to kvalitná strava znamená. Aj keď som jedával veľa zeleniny, ovocia a cvičieval 2,5 hod. denne, aj tak som sa nevyhol spomínaným problémom. Až kým som sa nezoznámil s makrobiotikou a stravou podľa piatich elementov.

Vďaka tomu, že som prestal konzumovať biely cukor, bielu múku a mliečne výrobky. Ešte v tom roku ma senná nádcha nadobro opustila. Ako švihnutím čarovného prútika dnes netrpím ani angínami ani tráviacimi problémami. Stačilo iba málo. Zaviesť do svojho života kvalitu – a to najmä vo forme kvalitných potravín. Keď som sa potom pozrel na svoj život kriticky, zistil som, že vďaka cukru, mlieku a bielej múke som počas jedného roka trpel 3,5 mesiaca sennou nádchou, vďaka cukru a nadmernému množstvu ovocia som minimálne 10 dní  3x v roku  ležal v posteli s angínou a cca mesiac z  roka ma trápili iné drobné problémy – únava, malé bolesti kĺbov a tráviace ťažkosti. Keď som si to spočítal, zistil som, že z jedného roka môjho života som skoro polovicu roka pretrpel = prežil s nejakými zdravotnými problémami.

Môj život bol skôr o prežívaní ako o žití. Veď ako môžeme spokojne žiť, keď nás niečo trápi alebo bolí? Som rád, že  dnes je to už za mnou. Dnes si život užívam plnými dúškami a je pre mňa rajom na zemi. Stačilo iba tak málo. Zaviesť do svojho života kvalitu vo forme jedla, dýchania, pohybu a myslenia. Človek dostal dar života a ja si tento dar užívam.  A aj dnes zostávam pri svojej kvalite a dôsledkom toho je, že  ráno o 6:00 hod. vyskočím z postele, do 20. hod. s úsmevom a ľahkosťou pracujem (keď nám príde tovar, tonu tovaru vyložím a naspäť naložím), no večer nevyzerám akoby ma prešiel parný valec. Do postele sa väčšinou dostanem po polnoci a ráno o 6:00 hod. som opäť s úsmevom a elánom na nohách.

Toto je môj dnešný krásny život. Za túto úžasnú zmenu, ktorá nastala v mojom živote, vďačím hlavne kvalitným potravinám, ktoré dnes konzumujem a to obilniny, strukoviny, zeleninu, morské riasy, semienka a oriešky v rozumnej miere [ 2 až 4 pl denne] a občas ovocie z nášho pásma alebo sušené ovocie.

Pozdravujem a držím palce všetkým odhodlaným,

Peter Planieta